آیا کامپوزیت قابل برداشتن است؟

آیا کامپوزیت قابل برداشتن است؟

شاید برای شما هم اتفاق بیوفتد! که نگران زیبایی و جذابیت دندان هایتان باشید، دندان ها یکی از اعضای اصلی در بدن هستند که هم از نظر زیبایی و هم از نظر درمانی حائز اهمیت است. افراد برای سفید و زیباتر نشان دادن دندان ها که عموماٌ جذابیت شان را دو چندان می کند از انواع روش های زیبایی و درمانی کمک می گیرند.

کامپوزیت دندان هم یکی از بهترین روش های زیبایی و درمانی محسوب می شود که امروزه افراد زیادی به استفاده از این روش، برای بازسازی و زیبایی این عضو ارزشمند، روی می آورند.اما آیا می توان کامپوزیت دندان را برداشت؟

آیا-کامپوزیت-دندان-قابل-برداشتن-است؟

آیا می دانید دندان ها چه تاثیر در روابط اجتماعی افراد به جای می گذارد؟

اگر کسی دچار پوسیدگی و جرم دندان باشد، به ندرت می تواند با کسی ارتباط برقرار کند ، پس زیبایی و سلامت دندان ها در افزایش اعتماد به نفس افراد، نقش به سزایی دارد.

 کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان به محض ورود به عرصه ی دندان پزشکی، تحول شگرفی را رقم زد.

کامپوزیت، یک ماده ی خمیری شکل است که از ترکیب مواد ماتریکسی رزینی به دست آمده است. که  با آن نقائص زیبایی و پوسیدگی دندان ها بازسازی و برطرف می کنند. البته کامپوزیت جنبه ی درمانی هم دارد.

آیا کامپوزیت قابل برداشتن است؟

خیالتان آسوده ،کامپوزیت کارگذاری شده در دندان ها دائمی نیست، و هر زمانی که خودتان نخواستید یا  بنا به دلائلی طبق صلاح دید دندانپزشکتان نیاز به برداشتن آن باشد، امکان پذیر است. البته این موضوع می تواند یک حسن نیز به شمار برود.

هم چنین تعویض و برداشتن آن به راحتی انجام می شود، برای تعویض آن، با یک مواد پولیشی بر روی سطح کامپوزیت ها می کشند و یا حتی سطح کامپوزیت ها تراش می دهند،  تا آن ها را تعویض و یا برداریم.

 کامپوزیت دندان چه کاربردی دارد؟

 • از کامپوزیت به عنوان مواد پرکننده دندان و جنبه ی درمانی
 • اصلاح فرم و ارتفاع دندان ها
 • بستن فاصله های بین دندانی
 • در مواردی که دندان ها لق شده اند برای حفظ و نگهداری دندان ها استفاده کرد.
 • هم چنین در بیمارانی که دچار تحلیل لثه شده هم کاربرد دارد.

کامپوزیت دندان چه مزایایی دارد؟

همانطور که گفته شد یکی از مزایا کامپوزیت دندان ، قابلیت تعویض و برداشت آسان آن است.

از دیگر مزایا کارگذاری کامپوزیت می توان به سریع بودن روش انجام آن اشاره کرد، به طوری یک دندان پزشک ماهر می تواند این کار را در یک جلسه درمانی انجام دهد.

مزایای دیگر آن این است که بعد از گذشت زمان اگر کامپوزیت تغییر رنگ داد، دکتر خوب برای کامپوزیت دندان می تواند آن را به وسیله ابزار های مخصوص پولش و سیقل داده و یا سطح آن را تراش دهد تا به شکل سابق خود باز گردد.

هم چنین کم هزینه بودن این روش را می توان از دیگر مزیت های آن برشمرد.

کامپوزیت دندان چه معایبی دارد؟

از معایب استفاده از این روش ، ماندگاری کوتاه مدت آن است، برخی از متخصصان بر این باورند که کامپوزیت ۱۰_۱۲ سال عمر دارند و بعد از آن شروع به تغییر رنگ و تحلیل رفتن می کنند ، که باید آن را تعویض یا سیقل داد.

در روش استفاده از کامپوزت ها احتمال شکستن آنها وجود دارد و هم چنین کامپوزیت به سرد یا گرم بودن دمای دهان حساسیت دارد.

و دیگر معایب یا مزایا آن این است که در مقایسه با دیگر روش های بازسازی دندان ، نیاز به مراقبت بیشتری دارد وافراد باید بهداشت دهان و دندان خود را بیشتر از قبل جدی بگیرند و انجام دهند.

 

مطالب مفید:

طول عمر کامپوزیت دندان

مراحل انجام کامپوزیت ونیر دندان

 

تفاوت استفاده از کامپوزیت با سایر روش ها در چیست؟

یک تفاوت استفاده از کامپوزیت در مقابل سایر روش های درمانی و زیبایی دندان ها، دائمی نبودن کامپوزیت ها ست، که همانطور که قبلاٌ ذکر شد این نکته هم می تواند مزیت آن و هم تفاوت آن در مقایسه با دیگر روش ها بر شمرد.

از دیگر روش های بازسازی و ترمیم دندان ها ، استفاده از پرکننده های جیوه ایی است که دندان های افراد با تغییر رنگ یا دو رنگی مواجه می شدند که بالطبع برای بسیاری از افراد ناخوشایند بود. این مواد جیوه ایی که در درون دندان ها جای گذاری می شد به مرور زمان رو به تحلیل و سیاهی می رفت که برای دندان ها ظاهر خوبی نداشت، تمامی جلوه و جذابیت دندان ها را از بین می برد.

ولی کامپوزیت ها اینگونه نیستند، دقیقا برخلاف مواد جیوه ایی نقره ایی رنگ، کامپوزیت ها همرنگ دندان است و برای دندان افراد بسیار طبیعی جلوه می کند، طوری که حتی در پاره از موارد فرد قدرت تشخیص دندان طبیعی با دندان کامپوزیتی را ندارد و فقط یک دندان پزشک می تواند بفهمد کدام یک طبیعی و کدام یک کامپوزیت است.

و هم چنین دیگرتفاوت استفاده از کامپوزیت با سایر روش ها در این است که استفاده از این روش مقرون به صرفه و کم هزینه است.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی نیک یکی از مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی زیبایی است که کلیه درمان های مربوط به دندانپزشکی را با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد.

جهت مشاوره و تعیین وقت می توانید با شماره : ۲-۸۸۲۴۸۸۳۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
اینستاگرام

یکی از نکاتی که  در استفاده از کامپوزیت باید در نظر گرفت این است که :

کارگذاری کامپوزیت دندان خیلی تکنیکی است و همین امر سبب می شود در انتخاب بهترین دکتر دندان پزشک و بهترین کلینیک دندان پزشکی با تجهیزات ، به شدت وسواس به خرج دهید و با تحقیق و جستجوی فراوان این کار را انجام دهید، به شما پیشنهاد می کنیم ندانسته و نشناخته هیچ کاری را انجام ندهید. من جمله، استفاده از خدمات درمانی یا زیبایی مثل کارگذاری کامپوزیت درد دندان، چون دندان پزشک باید متخصص و متبحر  در انجام آن باشد تا  دندان های شما دچار آسیب نشوند.

 • دندان پزشک باید اصول استفاده از کامپوزیت و انجام باندینگ را  به صورت علمی و آکادمیک بلد باشد،
 • و هم چنین باید دقت کند گپی در زیر کامپوزیت وجود نداشته باشد،
 •  مناطقی که کامپوزیت در مجاورت لثه قرار دارد، باید سیقل پرداخت شود، تا باعث تجمع غذا در محلی کامپوزیت جای گذاری شده، نشود.

 نتیجه گیری:

 • پس در انتخاب دندان پزشک و کلینیک دندان پزشکی کوتاهی نکنید چون ممکن است سلامت دهان و دندان تان به خطر بیوفتد.
 • قبل از انجام کامپوزیت حتماٌ از دندان پزشک تان مشاوره دریافت کنید.
 • به نکات مراقبتی قبل و بعد از کارگذاری کامپوزیت که توسط دندان پزشک تان تجویز می شود ، رعایت کنید و برای پیشگیری از آسیب های احتمالی، این نکات را جدی بگیرید.
 • با تحقیق و جستجو و آگاهی از مزایا و معایب این روش، به سمت استفاده از ان گام بردارید. زیرا که خیر شما در این است که درانجام هر کاری دقت لازمه را داشته باشید.

امیدواریم مطالب فوق، مفید فائده واقع شده باشد.

پاسخ

16 − 15 =