ارتودنسی

ارتودنسی

وقتی صحبت از دندان و مرتب شدن آن می شود به طور حتم ، اسم ارتودنسی برای شما تداعی می شود . این شاخه مهم دندانپزشکی توانسته بسیاری از مشکلات زیبایی دندان را برطرف کند و لبخندی زیبا را برای اشخاصی که مشکلات دندانی داشته اند ، به ارمغان آورد .

ارتودنسی چیست ؟

ارتودنسی یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است که به ردیف کردن و مرتب کردن دندان ها می پردازد . یکی از کاربرد های آن اصلاح دندان ها و یکی دیگر از کارکرد ها اصلاح فک است . یعنی در ابتدا فک باید در جایگاه مناسب خود قرار گیرد . برای مثال در بعضی بیماران فک های بالا یا پایین بسیار جلو هستند و یا تو رفتگی دارند ، در این موارد اول فک را با ارتودنسی به جایگاه درست خود منتقل می کنند و بعد به مرتب کردن دندان ها می پردازند و این ترتیب در دندانپزشکان رعایت می شود .

ارتودنسیمشکلات جابجایی فک

جابجایی فک ها بر چهره و زیبایی فرد که مستقیما به روحیه و اعتماد بنفس افراد مرتبط می باشد ، بسیار تاثیر گذار خواهد بود . علاوه بر آن در غذا خوردن و یا در ادا کردن بعضی کلمات ، دچار مشکل می شوند . فک های بالا و پایین روی هم قرار نمی گیرند و به خاطر تاثیر بر روی تغذیه ، مشکلات گوارشی ایجاد می شود .

برای قرار دادن فک در جای مناسب خود ، می توان از ارتودنسی استفاده کرد . حتی در مواقعی که دندانپزشک جراحی را برای فک در نظر گرفته است تا فک تصحیح شود باز در ابتدا ارتودنسی را انجام می دهد تا جراح بتواند جراحی را انجام دهد . به طوری پیش نیاز جراحی ، ارتودنسی است .

سن مناسب ارتودنسی

برای درمان ارتودنسی محدودیت سنی وجود ندارد و اگر بیمار شرایط جسمی مناسب را داشته باشد با توجه به نظر دندانپزشک درمان را شروع می کند . سن مناسب ارتودنسی در سن نوجوانی می باشد تا بتواند تاثیر مناسبی در ترتیب دندان ها بگذارد و فک و دندان ها بهتر جابجا می شوند برای مثال در دختران که سن بلوغ در آن ها زودتر است بین ۹ تا ۱۲ سال و در بین پسران کمی بالاتر درمان شروع شود . مشکلاتی مانند شکاف لب و کام ، مکیدن انگشت یا فک های فرد جابجا و یا انحراف داشته باشد ، جزو مواردی است که مراجعه زود هنگام تاثیر بسزایی دارد . حتی در بعضی از این موارد دندانپزشکان توصیه می کنند در سن کودکی مراجعه کنند تا بهبودی کامل ، آسان تر و راحت تر حاصل شود . برای مثال اگر فک بالا عقب باشد می توان با دستگاه هایی ، فک را قبل از اینکه رشد کامل را داشته باشد به جلو متمایل کرد همچنین وقتی که فک پایین ، عقب باشد . این روند در حالت عکس نیز قابل انجام است و می توان به درستی روند درمان را انجام داد . این زمان را دندانپزشکان سن طلایی اعلام می کنند .

فواید مراجعه به موقع برای ارتودنسی

انجام به موقع ارتودنسی فواید زیر را دارد :

درمان راحت تر است

درمان موفقیت آمیز تر است

طول درمان کمتر است

مشکلات بیمار کمتر است .

انواع ارتودنسی

وقتی بیمار به دندانپزشک مراجعه می کند بر طبق نوع ناهنجاری می توان طرح درمان را انتخاب کرد و روش ها مناسب را برگزید و خواسته مریض در این انتخاب دخیل نیست .

دستگاه های ارتودنسی به دو گروه بزرگ ثابت و متحرک تقسیم بندی می شوند .

ارتودنسی ثابت

دستگاه های ثابت به صورت ثابت روی دندان ها قرار داده می شوند و بیمار نمی تواند آن را حرکت دهد و یا از روی دندان بردارد . این حالت می تواند به صورت داخل دهانی باشد که به صورت کش و سیم به هم وصل می شود و یا خارج از دهانی باشد که روی سر و فک اتصال داده می شود که باز بر طبق ناهنجاری که بیمار دارد ، تشخیص داده می شود.

مزایای ارتودنسی ثابت

همیشه همراه بیمار است و مشکلات فاصله افتادن ، دوره بیماری را به همراه ندارد .

معایب ارتودنسی ثابت

به خاطر اینکه همیشه به دندان ها وصل است تمیز کردن آن کار زمان­بری می باشد  و عمدتا غذا زیر آن گیر می کند . اگر شکسته شود به گونه و لثه بیمار آسیب می زند .

انواع ارتودنسی ثابت

می توان در این بخش از درمان با نظر بیمار ، از ارتونسی ثابت به صورت فلزی و یا هم رنگ دندان استفاده کرد . درمان هم رنگ دندان ، استفاده از براکت های سفید و از جنس سرامیک و یا پلاستیکی هستند . همچنین سیم های اتصال دهنده را می توان با استفاده از پوشش ، همرنگ دندان انجام داد .

تفاوت براکت سفید و فلزی

براکت های فلزی و سفید با هم تفاوت ندارند و فقط براکت های سفید به خاطر اصطحکاک بیشتر ، ممکن است طول درمان را طولانی تر کند و به خاطر گرانتر بودن جنس این براکت ها ، هزینه درمان ارتودنسی در این موارد بیشتر است.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی نیک یکی از مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی زیبایی است که کلیه درمان های مربوط به دندانپزشکی را با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد.

جهت مشاوره و تعیین وقت می توانید با شماره  : ۲-۸۸۲۴۸۸۳۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید. 
اینستاگرام

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک یعنی بیمار دستگاه را در دهان گذاشته و می تواند در صورت نیاز بردارد . این دستگاه می تواند کوچک و بزرگ باشد که بسته به نوع درمان بیمار ، متفاوت می باشد .

مزایای ارتودنسی متحرک

چون بیمار می تواند آن را بردارد و دوباره در جای خود قرار دهد در نتیجه می تواند آن را تمیز کند و یا در مراسمات مهم ، آن را نگذارد . و یا صورت شکسته شدن می توان آن را جدا کرده و مجددا تهیه نماید .

معایب ارتودنسی متحرک

در این نوع درمان ، همکاری بیمار بسیار اهمیت دارد اگر بیمار کودک باشد ، ممکن است نتواند به طور منظم از دستگاه استفاده کند . یا عمدتا گم می شود و یا استفاده مجدد از آن با فاصله صورت می گیرد و این در روند بهبود تاثیر گذار خواهد بود .

براکت های نامرئی

این نوع براکت ها طلق های شفافی هستند که بیمار می تواند بگذارد و بردارد . این طلق ها اصلا دیده نمی شود و قالب گیری پیچیده ای دارد . به طوری که دندان ها وارد نرم افزار شده و دندان ها حرکت داده می شوند و بر اساس حرکت آن ها طلق ها ساخته می شوند . این پروسه برای آماده شدن قالب ها یک ماه طول می کشد .

پاسخ

هفده + پنج =