ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

از روش های درمانی که برای زیبایی دندان ها استفاده می شود، ایمپلنت دندان است . ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان های از دست رفته به کار می رود و توانسته جایگاه قابل توجهی در حرفه دندانپزشکی پبدا کند . شما با ایمپلنت دندان دیگر نگران لبخند خود نباشید زیرا دندان های خود را می توانید باز یابید .

ایمپلنت دندان چیست ؟

در گذشته برای پر کردن فضای یک دندان خالی و آسیب دیده ، دندان های مجاور را تراش می دادند اما امروزه این مشکل با ایمپلنت برطرف شده است . ایمپلنت یک پایه پیچی شکل است که داخل استخوان فک قرار می گیرد و بر روی آن پروتز مصنوعی سوار می شود . موادی که برای جایگزینی یا تقویت بافت به کار می بریم باید سازگاری بافتی ، بالایی داشته باشد که بدن بتواند آن را به خوبی تحمل کند که این شامل ایمپلنت نیز می شود . ایمپلنت کاربرد های زیادی در جاهای مختلف بدن دارد و در ارتوپدی موارد مختلفی از این دست داریم .

ایمپلنت از فلز تیتانیوم ساخته شده است و تیتانیوم یک سری خصوصیاتی دارد که دندانپزشکان ترقیب می شوند که از این عنصر برای روش درمانی استفاده کنند .

ایمپلنت دندانخاصیت تیتانیوم در ایمپلنت

فلز تیتانیوم وزن سبکی دارد و ما می توانیم به راحتی آن را در استخوان فک به کار ببریم .

استحکام بالایی دارد ، می تواند به راحتی نیروهایی که به آن وارد می شود را تحمل کند و با توجه به وزنی که دارد بسیار مقاوم است و نسبت استحکام وزنی خوبی دارد .

ضریب الاستیسیته پایینی دارد این بدان معنی است که وقتی ایمپلنت در داخل استخوان قرار می گیرد چون جسم سخت است ، می تواند نیروهای فانکشنال و پار فانکشنال را تحمل کند . ریجیت هست و خیلی قابلیت انعطاف پذیری ندارد .

رسانای حرارتی نیست و خاصیت رسانای حراراتی خیلی پایینی دارد . از جمله نکاتی که می توان بسیار مهم باشد و در مورد فلز تیتانیوم مصداق پیدا می کند این ویژگی بسیار با ارزش است و این به ما کمک می کند در داخل دهان ، انتقال سرما و گرما را نداشته باشیم و بیمار احساس تغییر دما را نخواهد داشت .

مقاومت عالی نسبت به خوردگی ، نکته دیگری که ما می توانیم به آن بپردازیم این ویژگی است زیرا ما برای روش ایمپلنت دندان می خواهیم آن را به مدت حداقل بیست و پنج سال داشته باشیم و این ویژگی می توان بسیار مهم باشد که بتواند برای این مدت زمان نسبت به خوردگی مقاوم باشد که خوشبختانه این فلز این مزیت را به همراه دارد .

چرا تیتانیوم برای ایمپلنت استفاده می شود ؟

کاربرد تیتانیوم به دو صورت است :

یک صورت به عنوان تیتانیوم خالص و در مورد دیگر به صورت آلیاژ تیتانیوم است . آلیاژ تیتانیوم نسبت به تیتانیوم از نسبت حجمی ۹۰ درصدی تشکیل شده است . برای آلیاژ تیتانیوم ۶ درصد از آلومینویم استفاده شده است  به خاطر اینکه بتوانیم استحکام وزنی را داشته باشیم و همینطور ضریب الاستیسیته پایینی را برای آن در نظر بگیریم . ۴ درصد از بارادیم استفاده می شود که کمک می کند ، استحکام بالایی داشته باشد و رسانای حرارتی را کاهش دهد . در نتیجه آلیاژ تیتانیوم به خاطر مقاومت بالا و فلز هایی که در آن وجود دارد برای ایمپلنت ترجیح داده می شود . نکته جالب توجه ای که وجود دارد ، آلیاژ تیتانیوم حدود ۴ برابر تیتانیوم خالص می تواند نیرو ها را تحمل کند .

همین طور ویژگی بسیار مهم آن این که خیلی خوب با استخوان جوش می خورد . آقای برنمارک چیزی که در این رابطه عنوان کرده است ارتباط و اتصال مستقیم استخوان و ایمپلنت ، به طوری که زیر میکروسکوپ نوری باPVB  بافت نرم نداشته باشیم .

اگر ایمپلنت را بررسی نماییم ، ایمپلنتی به خوبی جوش خورده است که ایمپلنت با ساختار استخوان به طور مستقیم ارتباط بر قرار کرده و آن را کاملا احاطه کرده باشد .

در ضمن وقتی که تیتانیوم از پک خود جدا می شود لایه ای اکسید روی آن قرار می گیرد که تاثیرات مثبتی روی آن ایجاد می کند . این اکسید در ماندگاری و طول عمر ایمپلنت مفید بوده و می توان به عنوان یک نکته مثبت به آن اشاره کرد ، گرچه هنوز مکانیزم دقیق آن مشخص نشده است .

ایمپلنت برای چه افرادی است ؟

معمولا محدودیتی برای انجام ایمپلنت ذکر نمی شود و در افرادی که دوره رشد خود را گذرانده اند ، می توان انجام داد زیرا فک در دوره رشد تغییر می کند . فردی که ایمپلنت را دریافت می کند باید در سلامت کامل قرار داشته باشد معمولا در افرادی که سیگاری هستند و یا بیماری های دیابت و یا بیماری های کنترل نشده دارند با احتیاط انجام می شود ، عملکرد و ماندگاری ایمپلنت در این دو دسته تحت تاثیر قرار می گیرد .

کلینیک تخصصی دندانپزشکی نیک یکی از مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی زیبایی است که کلیه درمان های مربوط به دندانپزشکی را با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد.

جهت مشاوره و تعیین وقت می توانید با شماره  : ۲-۸۸۲۴۸۸۳۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید. 
اینستاگرام

مزایای ایمپلنت

ایمپلنت به خاطر مزایای زیادی که دارد جزو بهترین راهکار های جایگزینی دندان قرار گرفته است از جمله آن :

  • ایمپلنت زیبا است .
  • عملکرد خوبی دارد .
  • کاملا مقاوم است و می توانید مثل دندان طبیعی با آن غذا بخورید .
  • طبیعی است .

پروتز سرامیکی که بر روی آن نصب می شود شبیه دندان طبیعی است . ایمپلنت بهتربن گزینه برای جایگزینی دندان های از دست رفته است .

نتیجه گیری

زیبایی دندان بسیار در چهره تاثیر گذار خواهد بود و از دست دادن دندان همیشه باعث نگرانی افراد بوده ، شما در این مقاله می توانید از کیفیت و مزایای ایمپلنت آشنایی پیدا کنید و با آگاهی کامل یک روش درمانی مفید را انتخاب نمایید . این روش درمانی لبخند را دوباره به چهره شما باز می گرداند .

پاسخ

بیست + 4 =