تفاوت ایمپلنت و دندان طبیعی

تفاوت ایمپلنت و دندان طبیعی

بهترین گزینه برای جایگزین دندانی که از دست رفته است، ایمپلنت است.  اما ایمپلنت تفاوت ها و شباهت هایی با دندان های اصلی دارد و همیشه دندانپزشکان توصیه می کنند به دندان ها توجه شود و هیچ دندانی مانند دندان طبیعی کارآمد و خوب نیست، اما به هر علتی ممکن است دندان طبیعی، از بین برود، بنابراین راه جایگزین برای آن ، ایمپلنت است. اما آیا ایمپلنت شباهتی با دندان اصلی انسان دارد؟ در ادامه نکاتی جالب درباره ایمپلنت و تفاوت آن با دندان اصلی بیان خواهد شد.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت از یک پیچ فلزی و تاجی شبیه به دندان تشکیل شده است که برای ایمپلنت، پیچ را در استخوان فک کار می گذارند.ایمپلنت، دندان مصنوعی است با استفاده از پیچ متصل به آن جایگزین دندان طبیعی خواهد شد.

ایمپلنت دندان

تفاوت ایمپلنت و دندان طبیعی چیست؟

  • از تفاوت های مهم ایمپلنت و دندان طبیعی آن است که ایمپلنت برای اتصال به استخوان آسیب رسانده و بخشی از آن می شود و حفظ این سازگاری با استخوان بسیار مهم است.

اما دندان های طبیعی جز استخوان نیستند بلکه آن ها را احاطه می کنند.

  • از دیگر تفاوت های مهم بین ایمپلنت و دندان طبیعی، آن است که دندان ایمپلنت، دندانی مصنوعی بوده و پوسیده نخواهد شد و اما دندان اصلی ممکن است پوسیده و خراب شود.
تفاوت-ایمپلنت-دندان-طبیعی

تفاوت-ایمپلنت-دندان-طبیعی

اما یک نکته مهم که در این مبحث به وجود می آید آن است که برخی از افراد عدم رعایت بهداشت را برای دندان ایمپلنت در نظر می گیرد. با وجود آن که ایمپلنت پوسیده نمی شود اما در رعایت بهداشت دهان و دندان تفاوتی با دندان اصلی وجود ندارد.

چرا باید مراقبت های بهداشتی از دندان ایمپلنت انجام گیرد؟

طبق آنچه گفته شد باید مراقبت های بهداشتی برای دندان ایمپلنت شده رعایت شود زیرا زمانی که باکتری ها روی تاج دندان تجمع کنند به مرور باعث می شود ایمپلنت وابستگی و سازگاری خود را نسبت به استخوان از دست داده و یا عفونت و باکتری به لثه و دیگر دندان ها منتقل گردد و بنابراین خرابی و باکتری اولیه در دهان گسترش یابد.( ماندگاری ایمپلنت دندان)

شباهت دندان طبیعی و ایمپلنت

بنابراین از شباهت های دندان طبیعی و ایمپلنت آن است که هر دو با رعایت بهداشت عمر بیشتر و مفید تری خواهند داشت.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی نیک، بهترین کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران یکی از مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی زیبایی است که کلیه درمان های مربوط به دندانپزشکی را با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد.

جهت مشاوره و تعیین وقت با دکتر مصطفی حیدری می توانید با شماره : ۲-۸۸۲۴۸۸۳۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
اینستاگرام

مزایای ایمپلنت چیست؟

  • با وجود آن که دندان های طبیعی بسیار مقاوم هستند اما به هر علتی ممکن است از دست بروند و در این زمان می توان از ایمپلنت برای پرکردن جای خالی دندان طبیعی استفاده کرد.
  • افزایش توانایی برای جویدن و خوردن غذا
  • افزایش اعتماد به نفس

معایب ایمپلنت دندانی چیست؟

مانند هر عمل جراحی دیگر ایمپلنت می تواند منجربه عفونت، التهاب و درد گردد. اما متخصص پروتز دندان به راحتی می تواند بامهارت و تجربه ای که دارد، این پروسه درمانی را مدیریت کرده و درمان را به خوبی انجام داد.

در صورتی که دندان اصلی از دست می رود باید دندانی جایگزین آن شود تا به لثه و دیگر دندان ها فشار و آسیب وارد نگردد و برای انجام ایمپلنت توصیه می شود به بهترین کلینیک دندانپزشکی نیز مراجعه کنید تا نتایج خوبی را دریافت کنید.

مقالات مرتبط:

معایب کامپوزیت دندان

پوسیدگی دندان در بارداری

پاسخ

ده − 9 =