لمینت دندان

لمینت دندان

در این مقاله می خواهیم در مورد انواع لمینت دندان ، مزایا  و معایت هر یک از آنها صحبت کنیم.

لمینت دندان چیست ؟

ساخت یک ونیر بدون توجه به ماده آن و باند کردن به سطح دندان لمینت کردن می گویند .

انواع لمینت دندان

دونوع لمینت داریم لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیک یک تیکه ونیر نازک از جنس پرسلن که مستقیم روی دندان قرار می گیرد که اندیکاسیون آن برای تغییر رنگ دندان ، تغییر شکل و کانتور دندان و بستن فضاهای بین دندان است.

لمینت دندانمزایای لمینت سرامیکی

از جمله مزایای لمینت سرامیکی عدم تغییر رنگ ، ماندگاری بالا ، استحکام بالا نسبت به لمینت های کامپوزیتی است .

معایب لمینت سرامیکی

  • هزینه بالاتر آن نسبت به کامپوزیت
  • تراش دادن دندان در حد نیم میلیمتر

بهترین اقدامات بعد از لمینت سرامیکی

مهمترین اقدام بعد از لمینت سرامیکی بهداشت دندان است با استفاده از نخ دندان و مسواک .

لمینت کامپوزیتی

استفاده از مواد همرنگ یا کامپوزیت ها در موارد زیبایی را لمینت کامپوزیتی می گویند .

مزایای لمینت کامپوزیتی

  • هزینه ی پایین تر آن نسبت به لمینت سرامیکی
  • انجام دادن دندان در یک جلسه

معایب لمینت کامپوزیتی

  • رنگ پذیری بودن لمینت کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی
  • احتمال شکستن کامپوزیت

بهترین اقدامات بعد از لمینت کامپوزیت

عدم استفاده از موارد رنگی مانند سیگار ، چای ، نسکافه

عمر لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی طول عمر ماندگاریش ۵ سال است که معمولاً بیمار بعد از ۲ سال به علت التهاب ، عفونت لثه و یا بوی بد دهان که ایجاد می کند مجبور به برداشت آن می شود اما در صورتی که پزشک شما از تجربه ی خوبی برخوردار باشد و بر روی دندان های شما مناسب کار کند هیچ گونه مشکلی برای شما ایجاد نمی کند .

لمینت پرسلن

لمینت پرسلن علاوه بر ظاهر بسیار زیبایی که دارد اگر با تکنیک های جدید و چسب های پر کیفیت کار انجام شود می تواند بین ۱۵ الی ۲۵ سال عمر داشته باشد البته باید بدانید حتی در این روش هم از چسب های بی کیفیت و چسب های با کیفیت می توان استفاده کرد. نکته ی مهم این است که ما برای نصب لمینت پرسلن باید کمترین خراش بر روی دندان ایجاد کنیم .

 به صورت کلی دندان تراش نمی خورد و یا اگر قرار است تراش بخورد به مینای دندان آسیب نمی رسد فقط آن ناحیه ای که یک مقدار بیرون زده تر است و دفرمه شده است باید برداشته شود .لابراتواری که دندانپزشک انتخاب می کند باید از لحاظ تکنیک قوی و بروز باشد .

آیا لمینت به دندان آسیب می رساند ؟

به صورت کلی اگر شما بهداشت را خوب رعایت کنید و اگر دندانپزشک شما از مواد خوب استفاده کند و دندانپزشک شما از لابراتواری استفاده کرده باشد که بتواند کار لازمه را برای دندان ها انجام دهد هیچگونه آسیبی به دندان های شما وارد نمی شود .

آیا با لمینت می توانیم متوجه خراب بودن دندان هایمان شویم ؟

بله در صورتی که دندانی خراب شود بعد از مراجعه به دندانپزشک وگرفتن عکس از دندان ها می توانیم متوجه خراب شدن دندان هایمان  شویم .بنابراین با بهداشت خوب و رعایت کردن آن می توانید از خرابی دندان ها جلوگیری کنید .

تفاوت لمینت با کامپوزیت ونیر ها چیست ؟

لمینت ها از جنس سرامیک هستند  به این صورت است که دندان تراش خورده می شود و قالب گیری صورت می گیرد سپس به لابراتوار سفارش داده می شود و در نهایت چند روزی طول می کشد تا آماده شود .

کامپوزیت ونیرها

کامپوزیت ونیرها در اصل همان مواد پر کننده مواد هستند که مقداری از خواصشان تغییر کرده است در یک جلسه توسط خود پزشک فرم داده می شود و در همان جلسه کار به اتمام می رسد .البته باید این را در نظر داشته باشید که کامپوزیت ونیرها عمرشان کمتر ولی لمینت سرامیک ها عمرشان طولانی تر است و رنگ بهتری دارند .

چرا اسم لمینت دندان که شنیده می شود در ذهن اغلب افراد دندان های برجسته ، بسیار سفید تداعی می شود؟

در رابطه با انتخاب رنگ دندانها باید دقت کنیم رنگ های بسیار متفاوتی وجود دارد این که کدام رنگ برای چه کسی مناسب است بستگی به رنگ پوست دارد این که پوست روشن است یا تیره به عنوان مثال افرادی که پوست تیره دارند اگر از لمینت های خیلی روشن استفاده کنند بسیار زننده می شود اما برای افرادی که پوست روشن دارند استفاده از لمینت روشن مانعی ندارد .

کلینیک تخصصی دندانپزشکی نیک یکی از مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی زیبایی است که کلیه درمانهای مربوط به دندانپزشکی را با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد.

جهت مشاوره و تعیین وقت می توانید با شماره  : ۲-۸۸۲۴۸۸۳۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید. 
اینستاگرام

چرا لمینت دندان برجسته است ؟

به تکنیک دندانپزشک و لابراتواری که پزشکتان انتخاب کرده بستگی دارد.

در چه مواردی نباید لمینت دندان استفاده کرد؟

  • افرادی که دندان قروچه دارند به هیچ عنوان نباید از لمینت دندان استفاده کنید زیرا لمینت دندان تحمل نمی کند و می شکند .
  • در مواردی که به هم ریختگی دندان بسیار شدید است این گونه افراد باید حتماً ارتودنسی انجام دهند .
  • افرادی که رابطه ی فکی آن ها به این صورت است که دندان ها به گونه ای قرار گرفتن که فشار زیادی به آن ها وارد می شوند این گونه افراد کیس های مناسبی برای انجام لمینت دندان نیستند .

یک لبخند زیبا به شما می تواند اعتماد به نفس بیشتری دهد و این اعتماد به نفس می تواند تاثیر به سزایی در زندگی شخصی شما در محیط کار شما ، در مزاکرات شما و در روابط اجتماعی شما داشته باشد .

پاسخ

چهارده + 12 =