مراحل ارتودنسی

مراحل ارتودنسی

داشتن لبخندی زیبا تاثیر زیادی در چهره فرد داشته و باعث بالا رفتن اعتماد بنفس وی می شود . امروزه داشتن دندان های مرتب و منظم دیگر ایجاد نگرانی نمی کند زیرا می توان با روش ها و تکنیک های جدید به راحتی به آن دست یافت . در این بخش ما به بررسی ارتودنسی و مراحل آن برای ایجاد طرح لبخندی زیبا ، می پردازیم .

ارتودنسی

ارتودنسی در نوع های مختلف اعم از ثابت و متحرک ارائه می شود و با توجه به وضعیت دندان های بیمار تشخیص داده می شود که کدام روش مناسب است .

ارتودنسی علاوه بر زیبا کردن لبخند برای بهداشت بیشتر دندان ها هم می باشد . روی هم قرار گرفتن دندان ها و قرار گیری نادرست فک می تواند باعث پوسیدگی زودتر دندان ها شود و در مواردی حتی  تلفظ درست کلمات را دچار مشکل کند .

ارتودنسیارتودنسی نامرئی

ارتودنسی های نامرئی توانسته اند مشکل ظاهر بیمار را در دوران درمان برطرف کنند و از این جهت محبوبیت زیادی پیدا کرده است چرا که بیماران معمولا از وجود براکت ها روی دندان های خود احساس خوبی ندارند . ارتودنسی نامرئی شامل سه روش است .

  • روش اول استفاده از سیستم لینگوال که براکت ها در پشت دندان ها قرار می گیرند .
  • روش دوم پلاک های شفاف است که برای نامرتبی های کم از آن استفاده می شود .
  • روش سوم استفاده از براکت های شفاف که جنس آن معمولا سرامیکی است . در این روش براکت ها بعد از قرار گیری روی دندان بیمار ، قابل مشاهده نیست .

مراحل انجام ارتودنسی

در مراحل شروع ارتودنسی می توان گفت در همه روش های ارتودنسی ، مراحل آن نزدیک به هم هستند . در ابتدا با یک ویزیت اولیه می توان یک هزینه کلی به بیمار اعلام کرد . در این مرحله عنوان می شود برای شروع باید چه آزمایشاتی انجام شود و چه مدارکی لازم است .

در جلسه دوم سوابق پزشکی ، دندانپزشکی و مدرک تهیه شده توسط بیمار ، جهت تعیین درمان توسط متخصص ارتودنسی بررسی می شود . در ارتودنسی ثابت ، در جلسه بعد می توان براکت ها را روی دندان قرار داد .

انجام ارتودنسی ثابت

برای گذاشتن براکت ها ، دهان باز کن روی دهان بیمار قرار می گیرد و در حین آنکه با استفاده از ایزوله کننده ها ، آب دهان بیمار خارج می شود ، آماده کردن سطح دندان بیمار شروع می گردد . سپس مایع چسب و یا ماده باندینگ ارتودنسی ، زیر براکت دندان قرار می گیرد . با استفاده از نور می تواند براکت ها را محکم کرد تا احتمال درآمدن آن کاهش یابد . البته همه دندانپزشکان از نور استفاده نمی کنند و با استفاده از چسب هایی که با مخلوط کردن یک مایع و یک خمیر است ، عمل سفتی براکت ها را انجام می دهند . بعد از آن سیم های ارتودنسی روی آن قرار می گیرند و اورینگ یا کش مخصوص ارتودنسی باعث انتقال نیرو به دندان های می شود و روند حرکت دندان ها به این گونه آغاز می گردد .

کلینیک تخصصی دندانپزشکی نیک یکی از مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی زیبایی است که کلیه درمان های مربوط به دندانپزشکی را با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد.

جهت مشاوره و تعیین وقت می توانید با شماره  : ۲-۸۸۲۴۸۸۳۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید. 
 اینستاگرام

 نتیجه گیری

مرتب بودن دندان ها از جزو موارد مهم بهداشت دهان و دندان است که علاوه بر زیبایی تاثیر زیادی در ماندگاری دندان ها دارد . شما می توانید برای دریافت مشاوره های بیشتر به کلینیک دندانپزشکی زیبایی مراجعه نمایید .

پاسخ

سه + پانزده =