مراحل انجام کامپوزیت ونیر دندان

مراحل انجام کامپوزیت ونیر دندان

برای تصمیم گیری در مورد آن که از چه ماده ای برای ترمیم دندان بهتر است که استفاده شود، ابتدا باید میزان ترمیم دندان و خرابی آن توسط دندانپزشک مشخص شود.یکی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ترمیم و زیبایی دندان، کامپوزیت ونیر است. در ادامه مطلب، نحوه انجام و مراحل کامپوزیت ونیر و همینطور ماندگاری کامپوزیت ونیر و در نهایت مراقبت های بعد از کامپوزیت ونیر توضیح داده خواهد شد.

اصلاح-طرح-لبخند

کامپوزیت ونیر

به طور کلی کامپوزیت دندان یکی از ساده ترین و به صرفه ترین روش های زیبایی دندان است و همینطور یک روش عالی و کاربردی برای ترمیم دندان های شکسته، آسیب دیده، تراشیده شده، تغیر رنگ یافته و..می باشد. به طورکلی کامپوزیت ونیر دندان ها به صورت یکنواختی زیبا و یکدست شده و لبخندی زیبا را به وجود می آورد.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی نیک یکی از مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی زیبایی است که کلیه درمان های مربوط به دندانپزشکی را با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات توسط افراد مجرب از جمله دکتر سینا حیدری، در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد.

جهت مشاوره و تعیین وقت می توانید با شماره : ۲-۸۸۲۴۸۸۳۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
اینستاگرام

مراحل انجام کامپوزیت ونیر

قبل از آن که روکش کامپوزیت ونیر به کار برود، شکل  و رنگ نهایی آن تعیین شده تا جلوه ی طبیعی دندان را بدست آورد.

بی حسی موضعی انجام شده و سطح بسیار نازک و ظریفی از مینای بیرونی دندان برداشته می شود تا بتوان به خوبی روکش کامپوزیت را جایگزین کرد. سپس قالب گیری از دندان انجام می شود و به آزمایشگاه جهت ساخت ارسال خواهد شد.

روکش کامپوزیت ونیر به قسمت جلویی دندان اضافه می شود تا دندا ن ها شکلی مناسب پیدا کنند، رنگشان اصلاح شود و ترمیم و یا خرابی ها پوشانده شود.

رنگ دندان های اطراف نیز با روکش کامپوزیت ونیر، هماهنگ خواهد شد.

کامپوزیت ونیر در چند جلسه انجام می شود؟

اغلب تمامی فرآیند کامپوزیت ونیر در دو جلسه انجام خواهد شد. اما در صورتی که دندان ها مشکل جد یا خرابی داشته باشد، ابتدا خرابی ها ترمیم باید شود.

کاربرد های کامپوزیت ونیر

  • از کامپوزیت برای ترمیم دندان های پوسیده استفده می شود.
  • ظاهر دندان بهبود خواهد یافت.
  • برای بستن فاصله ی بین دندانی موثر است.
  • دندان ها با اندازه مناسب و یکدست تر دیده می شوند.
  • به عنوان محافظ دندان نیز استفاده می شود.

مراقبت های بعد از کامپوزیت ونیر

به طور کلی هر فرد باید از دندان های طبیعی خود نیز بسیار مراقبت کند، بنابراین رعایت بهداشت و توجه به سلامت دهان و دندان بعد از کامپوزیت ونیر نیز نیاز است.

در زیر به مواردی که ممکن است به ترمیم دندان با کامپوزیت آسیب برساند اشاره شده است:

  • شکستن یخ و یا مواد خوراکی سفت با دندان
  • جویدن اشیای سخت منند مداد با دندان
  • دندان قروچه
  • و…

نمونه های کامپوزیت ونیر کلینیک نیک دنتال:

ماندگاری کامپوزیت ونیر چه قدر است؟

تجربه نشان داده است که به طور میانگین کامپوزیت،  ۱۰ سال یا بیشتر ماندگاری خوبی دارد. البته رعایت بهداشت و مراقبت تاثیر مستقیم در ماندگاری کامپوزیت داشته  و با رعایت بهداشت و مراقبت از آن ها می توان طولانی مدت از این روکش استفاده کرد.

چه زمانی برای مشکلات کامپوزیت ونیر باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

زمانی که احساس کردید لبه های دندان تیز است و یا هنگام جویدن به علت اندازه نبودن دندان، دچار درد و ناراحتی شده اید، به دندانپزشک خود مراجعه فرمایید.

پاسخ

پنج × 5 =