پوسیدگی دندان در بارداری

پوسیدگی دندان در بارداری

آیا در بارداری دندان درد دارید ؟

آیا نگران هستید بعد از بارداری دندانتان آسیب ببیند ؟ در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد بارداری و پوسیدگی دندان می پردازیم .

پوسیدگی دندان در بارداریآیا بارداری عامل پوسیدگی دندان است ؟

اکثر خانم ها این نگرانی را دارند و یا شاید برای خودشان نیز پیش آمده باشد ، بعد از بارداری دچار پوسیدگی دندان شده اند . باید گفت ممکن است بعد از بارداری دندان مادر پوسیده شود اما این پوسیدگی ارتباط غیر مستقیم با حاملگی بانوان دارد . زیرا خود جنین و یا بارداری باعث پوسیدگی نمی شود. بارداری به سه دوره تقسم می شود ، سه ماهه اول ، دوم و سوم . این تقسیم سه ماهه در دندانپزشکی بسیار اهمیت دارد زیرا تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی که در بدن مادر رخ می دهد بسیار در این سه ماهه ها متفاوت است . برای مثال تغییرات فیزیولوژیکی در سه ماهه اول ، حالت تهوعی است که خانم ها در این دوره به آن دچار می شوند . این حالت باعث می شود که اسید دوباره به دهان بازگردد و این عمل خود می تواند عامل پوسیدگی باشد زیرا میکروب ها در محیط اسیدی باعث پوسیدگی دندان ها می شوند . توصیه ای که دندانپزشکان در این حالت برای خانم ها دارند رعایت این نکته است که بعد از وارد شدن اسید به داخل دهان ، ابتدا با آب سرد دهان خود را شستشو دهند و بعد از حدود نیم ساعت ، مسواک بزنند . ( مسواک زدن بلافاصله باعث می شود اسید به نقاط دیگر پخش شود .)

و یا بزرگ شدن شکم می تواند باعث ایجاد پوسیدگی شود زیرا معده کوچک شده و تعداد دفعات غذا خوردن بیشتر می شود این امر می تواند یک عامل ایجاد کننده پوسیگی باشد و یا در سه ماهه سوم استروژن و پروژسترون زیاد ترشح می شود و گاهی ممکن است خونریزی لثه رخ دهد و پلاک میکروبی ایجاد شود .

در دوره بارداری راهکار مهمی که به مادران پیشنهاد می شود انجام چکاپ های دوره ای است تا دندانپزشک در جریان وضعیت دندان هایشان قرار گیرد و بتواند اقدامات لازم را برای پیشگیری انجام دهد .

پوسیدگی دندان با کمبود کلسیم در دوران بارداری

در بارداری این نظریه درست نیست که جنین در صورت نبود کلسیم ، به سراغ دندان ها رفته و کلسیم مورد نیاز را از آن می گیرد . زیرا جنین در صورت نبود کلسیم ، از استخوان ها استفاده کرده و مقدار مورد نیاز خود را بر می دارد . البته استخوان فک نیز می تواند شامل این دسته باشد . پس در ابتدا مادر باید در استفاده مواد غذایی مورد نیاز بدن خود ، دقت نماید و همه مواد غذایی را به اندازه و کافی به بدن خود برساند .

بهترین زمان مراجعه به دندانپزشک در بارداری

بهترین زمان برای دندانپزشکی در سه ماهه دوم بارداری است زیرا در سه ماه اول ، مرحله  تشکیل بافت های جنین بوده که بهتر است در این سه ماه درمان های دندانپزشکی انجام نشود و در سه ماه آخر که وزن جنین افزایش می یابد و شرایط جسمی مادر تغییر می کند بهتر است در این دوره نیز صورت نگیرد در نتیجه بهترین زمان برای مراجعات دندانپزشکی در سه ماهه دوم توصیه می شود . البته شرایط های اورژانسی نیز وجود دارد که می توان در صورت لزوم با مشورت پزشک درمان های محدودی انجام شود .

کلینیک تخصصی دندانپزشکی نیک یکی از مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی زیبایی است که کلیه درمان های مربوط به دندانپزشکی را با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد.

جهت مشاوره و تعیین وقت می توانید با شماره  : ۲-۸۸۲۴۸۸۳۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید. 
 اینستاگرام

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده ، عدم رعایت بهداشت دلیل اصلی پوسیدگی دندان ها در بارداری محسوب می شود . در نتیجه در دوران بارداری حتما به کلینیک دنددانپزشکی خوب مراجعه نمایید و چکاب های دوره ای را جدی بگیرید تا علاوه بر داشتن دوران بارداری شاد از سلامت کامل برخوردار شوید .

پاسخ

نوزده − سه =